ČERVENÁ ROUBENKA č. p. 104
ZVEME VÁS DO  PILNÍKÁŘSKÉ DÍLNY, DOBOVÉ SVĚTNICE A NA PŮDU!

Každý návštěvník muzea má s platnou vstupenkou

vstup do roubenky ZDARMA!

Semilské roubenky ožijí řemesly a bude se i soutěžit!

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech pečuje již několik let o dochované historické roubenky v majetku města v Jílovecké ulici.

Ve snaze oživit tento prostor a upoutat větší turistický zájem přicházíme s několika projekty připravovanými ve spolupráci s Libereckým krajem. Je to jednak projekt Léto plné řemesel v semilské roubence o letních prázdninách, druhou akcí je pak předvádění řemesel a volný vstup do objektů v rámci Dnů lidové architektury, které se konají 8. - 9. července 2017.

V rámci akce Léto plné řemesel v semilské roubence bude červená roubenka v prázdninových měsících zpřístupňována každý všední den vždy od 10:00 do 11:00 a od 13:00 do 16:00 hodin. Vyškolený průvodce Vás zde nejen provede stálou expozicí s výkladem, ale pro návštěvníky budou připraveny i vědomostní kvízy o ceny určené nejen dětem, ale i dospělým. A to není všechno, kdo přijde v sobotu nebo v neděli, zažije předvádění nejrůznějších řemesel, keramickou dílnu a bude si moci vždy něco vyzkoušet a také si třeba odnést s sebou domů.

Akce Léto plné řemesel v semilské roubence zahajujeme v sobotu 1. července od 14:00 s živou country hudbou skupiny SAPR, řemeslnými ukázkami, trampolínou pro děti a grilováním.

Svůj program připravilo v Jílovecké ulici i neziskové sdružení Semínko země, které má od Muzea a Pojizerské galerie Semily již několik let pronajatu Zelenou roubenku a pořádá v ní akce pro děti i dospělé.  K  těm se připojí i nezisková organizace Zrnko naděje se svou sklářskou dílničkou v sousedním domě, kde si budete moci také ledacos vyzkoušet. Zkrátka zajít v létě do Jílovecké ulice do zdejších roubenek se opravdu vyplatí!

Srdečně zve: Miroslav Šnaiberk – ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, příspěvkové organizace

Více informací na  www.muzeumsemily.com  nebo na www.seminkozeme.cz

 

Vstupenky do expozic roubenky zakoupíte na pokladně v TIC v budově muzea.

Od 1. 7. do 31. 8. je roubenka přístupná denně 10:00 - 11:00 a 13:00 - 16:00 hodin.

Každý víkend budou probíhat ukázky řemesel.

 

Vstupné:

  • Dospělí: 30,- Kč
  • Děti, senioři: 15 ,- Kč
  • Průkazy AMG, ZTP/P: zdarma
  • Průkazy ISIC, ITIC: 50% sleva na vstupném

 

Pilníkářská dílna - Expozice pilníkářství

V Semilech byla otevřena nová expozice zapomenutého řemesla – pilníkářství. V areálu tří památkově chráněných chalup v Jílovecké ulici se městu Semily podařilo zřídit dílnu pilníkáře, kterou v těchto místech skutečně provozoval Jaroslav Dolenský až do roku 1956. Z tehdejší dílny se nedochovalo téměř nic, celou výrobní technologii městu poskytl poslední český pilníkář pan Drahomír Smejkal z Jihlavy. Expozice pilníkařstvi je unikátní tím, že mnohé exponáty můžete vzít do ruky a na maketě si rovněž vyzkoušet, jakým způsobem se pilník vroubil. Součástí expozice je rovněž krátký dokumentární film o výrobě pilníků v dílně jihlavského pilníkáře Drahomíra Smejkala, který byl za svou celoživotní práci oceněn titulem Nositel tradice.

* V pilníkářské dílně natáčela i Toulavá kamera. Na reportáž se můžete podívat zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/213411000320310/video/

 

Život v Semilech - Expozice lidové kultury

Tato expozice vás jistě vtáhne do města Semily na přelomu 19. a 20.století. Rekonstruovali jsme světnici v semilském duchu a zakomponovali secesní nábytek počátku 20. století. Skutečnou pýchou expozice je tzv. Svatý kout s nově zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759. Právě tento zajímavý exponát je chloubou našich muzejních sbírek a je to jeden z nejstarších exponátů našich sbírek. 
 

Na půdě - Expozice léčivých bylin

Pro živou expozici léčivých bylin a lidového léčitelství jsme záměrně vybrali půdu. Na půdě je ideální prostředí pro sušení bylin. Na půdě můžete zhlédnout původní dochovaný povalový strop, užívaný v roubených stavbách již od středověku.

 

TOPlist